Probiotikai
Ar žinojai, kad bakterijų tavo organizme yra 10 kartų daugiau, nei ląstelių? Taip, tai tiesa. Didžioji dalis jų gyvena tavo žarnyne. Nereikia pulti į paniką, ta pati didžioji jų dalis yra visiškai nekenksminga. Pasirūpinę, kad žarnyne gyvenančios bakterijos būtų naudingos, visokeriopai pagerinsite sveikatą. Numesite svorio, pagerės virškinimas, imuninės sistemos veikla, odos būklė bei sumažės įvairių ligų tikimybė. Probiotikai yra maisto produktai ar maisto papildai, kuriuose yra gerųjų bakterijų. Pastarųjų tikslas yra apgyvendinti naudingus mikroorganizmus žarnyne. Tai turi didelę įtaką tavo sveikatai. Pasirūpinti savo žarnyno būkle bei jame gyvenančiomis gerosiomis bakterijomis, ko gero, yra vienas iš pačių svarbiausių dalykų, kuriuos galite padaryti dėl savo sveikatos. Probiotikai svarbūs ne tik suaugusiems, tačiau ir vaikams bei kūdikiams.
PROBIOTIKAI – KAS TAI?
Kas yra probiotikai? Tai labai dažnai girdimas klausimas! Pagal oficialų apibūdinimą, probiotikai yra gyvi mikroorganizmai, kurie turi teigiamą naudą sveikatai. Tai dažniausiai yra bakterijos, tačiau yra ir tam tikros rūšies apyniai, kurie taip pat gali funkcionuoti kaip probiotikai. Jų gali gauti iš maisto papildų, taip pat iš produktų, kurie paruošti bakterinės fermentacijos būdu. Gausiai probiotikų turintys maisto produktai: Jogurtas Kefyras Kimči Tempe Rauginti kopūstai. Plačiau apie konkrečius geriausius probiotikų šaltinius maiste papasakosiu straipsnio pabaigoje.
Iš tiesų, yra begalė įvairių probiotinių bakterijų, kurios turi naudos mūsų organizmui. Dažniausiai sutinkamos grupės yra Lactobacillus ir Bifidobacterium. Be to, egzistuoja skirtingos rūšys kiekvienoje grupėje ir net skirtingos kiekvienos rūšies atšakos. Įdomiausia, jog skirtingi probiotikai veikia skirtingus sveikatos sutrikimus. Būtent dėl to yra itin svarbu pasirinkti tinkamą probiotikų rūšį ar net rūšis. Dauguma maisto papildų su probiotikais sukomponuoja skirtingas rūšis viename produkte. Tokie produktai vadinami plataus spektro probiotikais ar multi probiotikais. Verta atsiminti, kad ši sritis yra nauja, tačiau sparčiai besiplečianti. Nors tyrimai yra daug žadantys, tačiau nėra iki galo patvirtinta, kad probiotikai padeda esant visiems sutrikimams, minimiems šiame straipsnyje. Įsiminkite: tai yra gyvi mikroorganizmai, teikiantys naudą sveikatai, kuomet vartojami tinkamais kiekiais. Jų yra daug skirtingų rūšių. Probiotikus gali gauti iš maisto produktų arba maisto papildų.
Prebiotikai ir probiotikai – ne tas pats!
Šie pavadinimai itin panašūs, todėl žmonės galvoja, kad tiesiog vieni taria vienaip, kiti – kitaip. Tai yra du skirtingi, vienodai mūsų organizmui reikalingi dalykai. Tiksliau prebiotikai yra reikalingi probiotikams, nes jie yra šių maistas. Prebiotikus mes gauname su maisto produktais ir tai yra nesuvirškinama medžiaga, kuri patenka į žarnyną, kur panaudojami kaip maistas probiotikams. Apibendrinant – jei turime pakankamai prebiotikų, turime pakankamai ir probiotikų, o tai teigiamai veikia mūsų sveikatą. Norint gauti pakankamai daug prebiotikų, reikia vartoti daug sunkiau virškinamų augalinės kilmės produktų tokių kaip vaisių, daržovių, grūdinės kultūros produktų.
PROBIOTIKŲ NAUDA ŽARNYNUI
Visi tavo žarnyne esantys mikroorganizmai vadinami žarnyno flora. Tavo žarnyne yra išties didelis skaičius skirtingų tipų mikroorganizmų – kartais tų tipų skaičius gali siekti net 1000. Į šį skaičių įeina bakterijos, mielės bei virusai. Didžioji dalis skaičiaus visgi yra bakterijos. Daugiausia žarnyno floros randama gaubtinėje arba storojoje žarnoje – galutiniame virškinimo trakto taške. Žarnyno floros veikla primena organų, todėl mokslininkai dažnai žarnyno florą vadina „pamirštuoju organu“. Žarnyno flora atlieka daug įvairių funkcijų, kurios yra itin svarbios sveikatai: ji gamina vitaminus, įskaitant vitaminą K, bei kai kuriuos B grupės vitaminus. Taip pat ši flora keičia skaidulas į trumpos grandinės riebalų rūgštis, tokias kaip butiratas, propionatas bei acetatas. Šios medžiagos maitina žarnyno sieneles bei atlieka daugelį su virškinimu susijusių veiklų. Flora taip pat stimuliuoja imuninę sistemą bei reguliuoja žarnyno pralaidumą. Tai apsaugo nuo nereikalingų medžiagų „pratekėjimo“ į kūną ir imuninės sistemos suaktyvavimo. Visgi, ne visi žarnyne esantys organizmai yra draugiški. Kai kurie yra geri, kiti – blogi. Žarnyno flora yra ypatingai jautri išorės veiksniams. „Išbalansuota“ žarnyno flora siejama su daugybe sveikatos sutrikimų. Dažniausiai pasitaikantys: nutukimas, antrojo tipo diabetas, ,medžiagų apykaitos sutrikimas, širdies ligos, gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžys, Alzheimerio liga, depresija. Probiotikai (ir prebiotinės skaidulos) gali padėti sureguliuoti žarnyno floros balansą, taip užtikrindami sveiką „pamirštojo organo“ funkcionavimą. Įsiminkite: jūsų žarnyno flora susidaro iš šimtų skirtingų tipų mikroorganizmų. Probiotikai padeda žarnyno florai tinkamai funkcionuoti.
PROBIOTIKAI IR SVORIO METIMAS

Viršsvorį turintys asmenys turi skirtingas žarnyno bakterijos lyginant su lieknais žmonėmis. Su gyvūnais atlikti tyrimai rodo, kad iš lieknų gyvūnų paėmus žarnyno florą ir ją perkėlus į antsvorį turinčių, pastarieji numetė svorio. Dėl šios priežasties mokslininkai mano, kad mūsų žarnyno bakterijos tiesiogiai susijusios su kūno riebalų procentu. Nors ir iki galo neištirta, tačiau kol kas tyrimai rodo, kad tam tikros probiotikų atšakos padeda kovoti su viršsvoriu. Patys įdomiausi tyrimo rezultatai buvo publikuoti 2013 metais. Tyrime dalyvavo 210 asmenų, kenčiančių nuo nutukimo (ypač didelis riebalų procentas pilvo srityje). Tiriamieji 12 savaičių vartojo Lactobacillus gasseris ir galiausiai numetė apie 8.5% pilvo riebalų. Kuomet probiotikus vartoti nustojo, per 4 savaites prarastas riebalų kiekis sugrįžo. Taip pat yra įrodymų, kad Lactobacillus rhamnosus ir Bifidobacterium lactis gali padėti numesti svorį bei apsisaugoti nuo nutukimo. Visgi, prieš pateikiant konkrečias rekomendacijas, reiktų sulaukti daugiau tyrimų rezultatų. Yra studijų, atliktų su gyvūnais, kurios parodė, kad kai kurios probiotikų atšakos gali padėti priaugti svorio, o ne jo atsikratyti.
Pasitarkite su gydytoju
Kiekvieno iš mūsų organizmas yra unikalus, tad savarankiškai nuspręsti kiek, kokių ir kokiu būdu naudoti probiotikus bei prebiotikus – nederėtų. Net geriausios kilmės ir aukščiausios rūšies bakterijos gali būti atmestos, kaip svetimkūniai ir sukelti priešingą rezultatą, nei tikėjotės. Tokių priemonių naudojimą turi rekomenduoti gydytojas atlikęs išsamius jūsų organizmo tyrimus ir parinkęs tinkamiausias medžiagas.